سامانه دیار (درگاه یکپارچه اطلاعات روستایی)

وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

مدت پروژه (سال)

استان های مشمول

سامانه دیار (درگاه یکپارچه اطلاعات روستایی) از سال ۱۳۹۶ به مدت ۲ سال در سطح روستاهای کشور انجام شد.

intro

معرفی پروژه

deadlock

موانع موجود مشتری

challenge

چالش ها و راهکارها

results

نتایج حاصل شده

 هدف از سامانه دیار (درگاه یکپارچه اطلاعات روستایی) نگهداری، پشتیبانی، توسعه و ارتقاء سامانه بررسی وضعیت کیفیت ارائه سرویس و اطلاعات ارتباطی بود. از امکانات این سامانه به موارد زیر می‌توان اشاره نمود: 

 • امکان نمایش نقاط BTS اپراتورهای سیار به همراه اطلاعات تکنولوژی و نسل
 • امکان نمایش سامانه دیار تحت وب و به‌صورت آفلاین تحت نسخه‌های Android و IOS
 • امکان گزارش‌گیری از تمامی فیلدهای موجود در سامانه بصورت تفکیکی و ترکیبی و در بازه‌های مختلف
 • نمایش اطلاعات GIS و داده مکانی سامانه با کمک نقشه‌های ماهواره‌ای و شهری و در صورت لزوم آفلاین

‌سامانه دیار با هدف برنامه‌­ریزی­‌های دقیق­‌تر، تصمیم‌سازی‌های کارآمد، ایجاد توازن و کاهش شکاف دیجیتال راه‌اندازی شد. دیار برای ایجاد امکان گزارش‌گیری سریع و دقیق از وضعیت جاری فعالیت‌ها و نظارت بر اپراتورهای USO، پایش کیفیت سرویس‌های ارائه‌شده و نهایتا ارتقاء و بهبود سامانه جامع گزارش‌گیری از وضعیت نظارت‌های انجام شده و عملکرد اپراتورهای حوزه USO مورد نیاز وزارت ایجاد گردیده‌است.

سامانه‌‌ای شامل تمامی این اطلاعات در وزارت‌خانه، تاکنون وجود نداشت.

 • شفاف نبودن ناظر قرارداد
 • فرمت های متفاوت دریافتی از قرارداد
 • چالش اصلی پروژه حجم بالای دیتاها و موارد بسیاری بود که باید به سامانه اضافه میگردید و در نهایت بر روی نسخه جدیدی از سامانه پیاده سازی میشد.

سامانه دارای دسته‌بندی خدمات ارائه شده به روستاییان در سه سرویس کلی شامل سرویس اینترنتی، سرویس سیار و سرویس تلفن ثابت است که بر مبنای تعداد سرویس‌های پوششی، هر روستا، به یک رنگ منحصر به فرد نمایش داده شده‌است. تمامی اطلاعات مندرج در سامانه تحت وب نیز در سامانه آفلاین موبایلی تحت نسخه‌های IOS و Android ایجاده شده‌است.

استفاده از GIS در سامانه که در آن اطلاعات بر اساس مشخصات جغرافیایی نقاط روستایی کل کشور وارد شده، دسترسی به مکان جغرافیایی هر روستا در صفحه نقشه سامانه را فراهم می‌آورد. بنابراین سایر ارگان‌ها و وزارت‌خانه­‌های مرتبط هم می­‌توانند با ارسال مشخصات جغرافیایی نقاط موجود مرتبط با هر ارگان، در سامانه افزوده شوند. با فراهم نمودن این بستر امکانات ذیل به سامانه افزوده شده‌است:

 • نمایش نقاط تعهدی اپراتورهای سیار
 • نمایش استان‌ها، شهرستان­‌ها، بخش­‌ها، دهستان­‌ها و آبادی­‌ها در ۵ لایه متوالی
 • نمایش مسیر فیبرهای موجود روستایی و امکان بررسی ایجاد بسترهای فیبر در آینده
 • نمایش نقاط مورد استفاده سازمان­‌ها و ارگان­‌های دیگر بر اساس مشخصات جغرافیایی
 • نمایش مسیر جاده‌ها با توجه به درایوتست‌های دریافتی (قابل لینک با سایر اطلاعات وزارت راه و ترابری)

به کمک اطلاعات موجود در این سامانه می­‌توان در توسعه زیرساخت‌های خدمات الکترونیکی درمناطق محروم و روستایی سرمایه‌گذاری نمود. به گونه‌ای که امکان ارائه حداقل چهار خدمت الکترونیکی اصلی دولت (سلامت، آموزش، کشاورزی و بانکی) در هشتاد درصد روستاهای بالای بیست خانوار کشور امکان‌پذیر گردد.

از دیگر نتایج این پروژه می­‌توان به امکان بررسی چگونگی عملکرد اپراتورهای سیار، تلفن ثابت و اینترنت در سال‌های سرشماری ۱۳۹۰ و ۱۳۹۵ جهت ایجاد، توسعه و ارتقاء موارد فوق‌الذکر به‌صورت ترکیبی و تفکیک شده و حالت مقایسه‌ای در دو سال متفاوت سرشماری در کل روستاهای کشور به منظور ایجاد عدالت و توازن در دسترسی به امکانات عمومی و ارتباطی و کاهش شکاف دیجیتال پرداخت. هم‌چنین این سامانه طوری تعبیه شده که امکان درج اطلاعات یک سرشماری دیگر، مانند سرشماری ۱۴۰۰ را  نیز دارد.