پروژه پوشش شبکه بی‌سیم در محوطه‌های صنعتی گروه بهمن موتور

پروژه پوشش شبکه بی‌سیم در محوطه‌های صنعتی گروه بهمن موتور با استفاده از تجهیزات و راهکارهای Altai تحت فناوری نوین Super WiFi در اردیبهشت ۹۶ آغاز شد.

intro

معرفی پروژه

deadlock

موانع موجود مشتری

challenge

چالش ها و راهکارها

results

نتایج حاصل شده

در این پروژه کلیه محوطه‌های صنعتی تحت پوشش شبکه بی‌سیم قرار گرفت. این محوطه‌ها شامل: خطوط تولید، خطوط مونتاژ، سالن‌های رنگ، انبارها، محوطه‌ها و… بود. در نتیجه استفاده از تجهیزات جمع‌آوری و پردازش اطلاعات هم‌چون بارکدخوان‌های سیار، هندهلدهای صنعتی  و… میسر شد. همین‌طور دسترسی کاربران مجاز به منابع اینترنتی و امکان ارتباطات صوتی نیز فراهم آمد.

در محیط‌های صنعتی و کارخانجات خودروسازی، فضای سالن‌های تولید و مونتاژ بسیار فشرده بوده و روند کار دارای تحرک بالاییست. در نتیجه ارتباطات در حوزه فناوری اطلاعات و تجهیزات رایانه‌ای به راحتی قابل برقراری و اجرا نیست. در واقع استفاده از کامپیوترهای مختلف (اعم از ثابت یا سیار)، بارکدخوان‌های سیار و یا هر نوع سامانه جمع‌آوری، پردازش و ارسال اطلاعات دیگر به‌صورت برخط امکان‌پذیر نمی‌باشد
به جهت ارتباط با شبکه‌های کامپیوتری و به تبع آن ارتباط با مراکز داده، بانک‌های اطلاعاتی و سامانه‌های نرم‌افزاری نیاز است. با سود جستن از امکانات موجود می‌توان از یک پوشش شبکه بی‌سیم بهره برد. این پوشش را در جهت برقراری ارتباطات گسترده با منابع اصلی می‌توان به کار برد.

چالش‌ها
  • وجود اختلالات فرکانسی
  • نبود مسیرهای مناسب جهت کابل‌کشی
  • کمبود نقاط مناسب جهت جای‌گذاری و نصب سخت‌افزاری تجهیزات
راهکارها

با استفاده از راه‌کارها و تجهیزات رادیوئی Altai و بهره بردن از فناوری نوین و پیشرفته Super Wi-Fi، بخش عمده‌ای از مشکلات هموار گردید.
استفاده از مدل‌های ترکیبی برای پوشش‌دهی مناسب هر محیط و استفاده از رادیو اکسس‌پوینت‌های آلتای نظیر مدل‌های A2n ،C1n و A2Ein کیفیت بسیار مطلوب دسترسی به شبکه‌های ارتباطی و منابع اطلاعاتی را موجب شد. در سالن‌های تولید و خطوط مونتاژ که شامل سالن‌های با عرض کم و طول بسیار زیاد می‌باشند، از مدل‌های A2Ein و C1n استفاده شد.
در انبارهایی که سالن‌های بزرگ با وسعت بیش‌تری دارند نیز از مدل‌های A2 استفاده شد تا کم‌ترین میزان نقاط کور ایجاد شود. پیش از اجرا نیز با استفاده از نرم‌افزار طراحی Ekahau کلیه تنظیمات لازم در نظر گرفته‌شد و مدیریت رادیوها از نظر نرم‌افزاری به نحوی اجرا شد تا کم‌ترین میزان هم‌پوشانی فرکانسی در محیط ایجاد شده و بهره‌وری و کارائی پوشش در بالاترین میزان خود قرار گیرد.

  • با نصب و اجرای تنظیمات دستگاه‌ها در محیط کارخانه امکان استفاده از یک پوشش گسترده و یکپارچه در محیط ایجاد شد.
  • دستگاه‌های متعدد بارکدخوان صنعتی و هندهلدها در محیط به‌کار افتادند تا عملیات مدیریت و کنترل خطوط تولید به صورت مکانیزه و به صورت کاملاً برخط صورت پذیرد.
  • در محیط‌های انبار پوشش شبکه گسترده بی‌سیم این امکان را فراهم آورد تا با استفاده از انواع تجهیزات هندهلد عملیات انبارداری با سرعت و دقت بیش‌تری صورت پذیرد.
  • هم‌چنین در کلیه نقاط تحت پوشش، امکان دسترسی کاربران مجاز به سامانه‌هایی از جمله اتوماسیون اداری و صنعتی، کتابخانه الکترونیک، منابع اطلاعاتی مختلف و هم‌چنین دسترسی به اینترنت فراهم آمد.
  • در آینده نیز امکان استفاده از این چتر گسترده بی‌سیم جهت برقراری ارتباط تلفنی و هم‌چنین سایر دسترسی‌ها وجود خواهد داشت.