شبکه‌های هوشمند

شبکه‌های هوشمند

واحد شبکه‌های هوشمند در سال ۱۳۷۹، با هدف ارائه راه‌حل‌های جمع‌آوری و پردازش اطلاعات در حال حرکت، پایه‌گذاری شد. این راه‌حل‌ها خلاء بین پرسنل میدانی و در حال حرکت را پر می‌کنند. این خلاء با سیستم‌های کاربردی مانند انبار و کنترل کیفی فعالیت‌های مرتبط با کالا و خدمات رفع خواهد شد. با به‌کارگیری این راه‌حل‌ها، پرسنل سیار به اطلاعات آنلاین دسترسی داشته و فعالیت آن‌ها بلافاصله ثبت می‌شود. در نتیجه نیاز به کاغذ و کاربرگ‌های متنوع برای ارسال و ثبت اطلاعات در سامانه‌های دفتری مرتفع می‌گردد.
در این راه‌حل‌ها از تکنولوژی‌های Barcode و RFID برای افزایش سرعت، دقت و خودکارسازی ثبت اطلاعات استفاده می‌شود. ادامه و تعمیق این راه‌حل‌ها با استفاده از تکنولوژی‌های Active Tag و RainRFID منجر به سیستم‌های نوینی مانند RTLS (مکان‌یابی در لحظه) می‌گردد. هم‌چنین از طریق شناسائی و ردیابی، این راه‌حل‌ها به IOT نیز ارتباط پیدا می‌کند.

تجهیزات مورد استفاده در این راه‌حل‌ها شامل:

انواع هندهلد، vmt ،pda و گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی صنعتی هستند. ویژگی دیگر این راه‌حل‌ها ارتباط و لینک شدن همه سیستم‌ها و سامانه‌های کاربردی موجود است. در نتیجه تهیه نرم‌افزارهای اختصاصی و میان‌افزارها (MiddleWare) ضرورت میابد. به دلیل استفاده از این نوع تجهیزات (سیار و در حال حرکت)، راه‌حل‌های MDM هم توسط این واحد ارائه می‌شود.
شعار اصلی ما در واحد شبکه‌های هوشمند برگرفته از کمپانی‌های پیشرویی مانند PSION-Teklogix است:

Information In Motion

این واحد با عناوین دیگری از قبیل: (AutoID ،Automatic Identification & Data Collection (AIDC و Mobile Device Solutions هم شناخته می‌شود.

زیرمجموعه‌های واحد شبکه‎‌های هوشمند عبارت‌اند‌ از:

واحد فنی، تحقیق و توسعه

واحد فنی، تحقیق و توسعه

واحد فروش

واحد فروش

شامل مهندسین فروش و منشی واحد

واحد پشتیبانی

واحد پشتیبانی

  مدیریت از راه دور

 مدیریت از راه دور

این روزها هندهلدها و تبلت‌ها (و حتی گوشی‌های هوشمند)، به‌طور وسیعی در واحدهای شبکه‌های هوشمند در سازمان‌ها استفاده می‌شوند. به‌کارگیری این تجهیزات علاوه بر مزایای فراوان، چالش‌هایی نیز به همراه دارد که نیازمند توجه ویژه‌ای‌ست. به دلیل به‌کارگیری این تجهیزات در سطوح وسیع و پراکنده، پشتیبانی، نگهداری و به‌روزرسانی برنامه‌ها، انرژی زیادی می‌طلبد. در واقع خدمات پشتیبانی مورد نیاز این تجهیزات با روش‌های مرسوم بسیار متفاوت است. زیرا که هندهلدها و تبلت‌ها به‌طور گسترده‌ای در سطح شهر و حتی کشور توزیع شده‌‌اند. در نتیجه به‌روزرسانی و نگهداری آن‌ها مستلزم فراخوانی و احضار دستگاه‌هاست. مجموعه این اقدامات هزینه و زمان زیادی طلب می‌کند و منابع فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد. در نتیجه در این نوع سازمان‌ها روش دیگری به کار می‌رود.

راه‌‎حل‌های (Mobile Device Management (MDM:

در واحد شبکه‌های هوشمند، این نوع راه‌حل‌ها به این منظور تعریف می‌شوند. در این راه‌حل‌ها، از طریق یک سیستم متمرکز تمام امور مربوط به تجهیزات سیار قابل انجام است. در حال حاضر مرکز کنترل سیار MobiControl قوی‌ترین راهکار مدیریتی در بازار با مجموعه‌ای از ابزارهای یکپارچه شده است. این ابزارها امکان مدیریت دستگاه‌های سیار به‌صورت مقرون به‌صرفه را فراهم می‌کند. می‌توانید دستگاه‌های خود را مانیتور کرده و گزارش‌های فعالیت و موجودی ایجاد کنید. هم‌چنین می‌توانید مشکلات را تشخیص داده، برطرف کرده و سیستم‌ها را پیکربندی نمایید. شبکه و مشخصات امنیتی هر دستگاه را مدیریت کنید. علاوه بر این قابلیت بک‌آپ گرفتن موجب کاهش زمان و هزینه تغییرات و به‌روزرسانی‌ها می‌شود. در واقع MobiControl ابزاری پرکاربرد برای مدیریت دستگاه‌های سیار است. این ابزار موجب کاهش هزینه‌های پشتیبانی و بیشینه کردن زمان کارآمدی این دستگاه‌ها می‌شود.

 جمع‌آوری داده‌های در حال حرکت

استفاده از فناوری‌های نوین و اتوماتیک برای مدیریت اموال و دارایی ثابت، موجب فراهم آمدن مزایای شناسایی اتوماتیک می‌شود. از طرف دیگر هزینه  نیز به شکل معقولی صرف خواهد شد. با این روش هدف‌های کنترلی و نظارتی نیز به طور کاملی برآورده خواهند شد.

نمونه‌ای از سیستم‌های نوین شناسایی اتوماتیک:

از دستگاه‌های هندهلد جهت ثبت اطلاعات اموال و دارایی‌های تحویلی به پرسنل و تغییرات ایجاد شده در اموال استفاده می‌شود. با اهمیت‌تر آن‌که اموال‌گردانی نیز با این دستگاه‌ها انجام خواهدشد.

انواع روش‌های عملیات جمع‌داری اموال:

دستگا‌ه‌های هندهلد در عملیات مرتبط با اموال در سازمان‌ها، به عنوان وسیله‌ای ضروری مورد نیاز هستند. پس از نصب تگ روی اموال موجود و ثبت آن در سامانه، اقداماتی در خصوص ثبت تغییرات ایجاد شده انجام می‌شود. جمع‌دار به هنگام نیاز به ایجاد تغییر در وضعیت هر دارایی تگ RFID آن را به وسیله دستگاه هندهلد می‌خواند و اطلاعات مربوطه در سیستم ثبت می‌شود. بعد از هر تغییر آن را ثبت نموده که بلافاصله پس از ثبت در سامانه قابل مشاهده است. نحوه ارتباط با نرم‌افزارهای فعلی (در صورت وجود)، به این صورت خواهد بود که جمع‌دار ابتدا اطلاعات را از نرم‌افزار فوق دریافت می‌کند. سپس به فضاهای مختلف استقرار دارایی می‌رود و عملیات مربوطه را انجام می‌دهد. پس از آن وقتی امور مربوط به دارایی را انجام داد اطلاعات را به سیستم نرم‌افزاری ارسال می‌کند.

 جمع‌آوری داده‌های در حال حرکت

 شماتیک سیستم

کاربرد دیگر این سیستم، اموال‌گردانی به‌صورت غیردستی و با استفاده از هندهلد می‌باشد. در این سیستم، مسئول اموال‌گردانی قبل از ورود به هر مرکز هزینه‌، تگ آن را به وسیله RFID خود مراکز هزینه قرائت می‌نماید. سپس شروع به اسکن تگ‌اسکن هر یک از اموال کرده و مشخصات پلاک دارائی آن را نشان می‌دهد. در نتیجه اموال گردان از شرایط قبلی ثبت شده برای آن دارایی آگاه می‌شود. سرعت و دقت در جمع‌آوری آمار اموال و دارایی‌ها و مغایرت‌های احتمالی موجود، ویژگی خاص این سیستم به شمار می‌رود.

HandHeld:

هندهلدها و یا کامپیوترهای دستی، تجهیزاتی سیار با امکانات متنوع هستند که به کاربر امکان کار به‌صورت سیار را می‌دهد. این تجهیزات با عناوین دیگری مانند HandHeld Computers ،PDA و Industrial Mobile هم شناخته می‌شوند.

RFID Reader:

تجهیزات خاصی که برای تشخیص (Detect) و شناسائی تگ‌ها استفاده می‌شود.

RFID Tag:

تگ‌های RFID انواع مختلفی داشته که بنا بر جنس و تکنولوژی‌های متفاوت تعریف می‌گردند. این تگ‌ها یکی از اجزاء اصلی و مرکزی سیستم‌های RFID هستند.

RFID Encoder:

وسایل الکترونیکی که امکان نوشتن اطلاعات و داده را بر روی تگ فراهم می‌نمایند. این تجهیزات اکثرا جهت مقداردهی اولیه روی تگ‌ها استفاده می‌شود.

 

 خدمات، تعمیرات و نگهداری

این قسمت از واحد شبکه‌های هوشمند در زمینه تعمیرات و نگهداری تجهیزات اتوماسیون انبار و فروشگاهی دارای تجربه چندین ساله است. این خدمات شامل انواع بارکدخوان، هندهلد، وی‌اِم‌تی و گیت‌‎وی است. شبکه‌افزار با داشتن قراردادهای پشتیبانی متعدد با شرکت‌های معتبر، آماده ارائه این خدمات به شرکت‌های متقاضی می‌باشد.
این واحد دارای کارکنان مجرب و با تجربه در زمینه تعمیرات و نگهداری سخت‌افزار است. همچنین با دارا بودن لابراتوار تخصصی، آماده ارائه انواع خدمات پشتیبانی و هم‌چنین تامین قطعات مورد نیاز شرکت‌های متقاضی است. شبکه‌افزار آماده عقد قراردادهای پشتیبانی، تعمیرات و خدمات با شرایط استثنایی می‌باشد.
هم‌چنین امکان ارائه خدمات برای دستگاه‌های HandHeld ،BarcodeReader ،VMT ،Gateway و WirelessRadio در تمامی برندهای موجود در بازار را داراست.

برخی از برندهای تجهیزات فوق‌الذکر به شرح ذیل است:

• Psion teklogix• Motorola Symbol• Honeywell• Datalogic• Pidion• PSC• Opticon• LXE• Intermec• Point Mobile

انواع خدمات از قبیل:

Main Board Repair

Image Recovery

Windows Instalation

تعویض Touch & Display

تعویض Narrowband Card ،Wireless Card

تعویض Keypad & Housing

لیست برخی از مشتریان

خدمات شبکه‌های هوشمند
خدمات شبکه‌های هوشمند
خدمات شبکه‌های هوشمند
خدمات شبکه‌های هوشمند
خدمات شبکه‌های هوشمند
مشتریان واحد شبکه‌های هوشمند
مشتریان واحد شبکه‌های هوشمند
مشتریان واحد شبکه‌های هوشمند
مشتریان واحد شبکه‌های هوشمند