دارک

لایت

دارک

لایت

بازگشت به بالا

دستگاه‌ها و تست های فیبرنوری ۲

دستگاه‌ها و تست‌های فیبرنوری ۲

Fiber Optic Test

انواع میکروسکوپ‌ها

میکروسکوپ ویدیویی فلوک

 

میکروسکوپ‌های اپتیکی دارای دو لنز یکی عدسی شیئی و عدسی چشمی می‌باشند که میتوان با آن انتهای کابل را مستقیم از دستگاه نگاه کرد. میکروسکوپ ویدیویی، یک پروب نوری و یک صفحه نمایش هم برای مشاهده تصویر کاوشگر را در خود جای داده است. کاوشگرها بصورت كوچكی طراحی شده‌اند تا بتوانند به درگاه‌هایی(Port) که در نقاط غیرقابل دسترسی قرار دارند برسند. برای شناسایی آسان تر آلاینده‌ها و آسیب‌ها، این صفحه‌ نمایشگرها، عکس‌ها و تصویرها را گسترش می‌دهند. زیرا انتهای کابل به جای اینکه مستقیم دیده شود از طریق صفحه‌نمایش قابل رویت است که ضرر نور لیزر برای چشم را نیز به حداقل میرساند.

 

 

شرکت  Fluke Networks ارائه کننده طیف وسیعی از میکروسکوپ های فیبرنوری از ساده تا حرفه ای می باشد.

تمیزکردن کابل‌های فیبرنوری

از آنجا که تمیز کردن کابل فیبرنوری سال‌ها بخشی از نگهداری کابل‌ها بوده است، بیشتر افراد رویکردهای خاص خود را برای تمیز کردن دو سر انتهایی آن دارند، از جمله برخی از رویکردهای مورد استفاده میتوان به فعالیت‌هایی مانند ایجاد شک در کابل توسط فشار هوا یا استفاده از ایزوپروپیل الکل (IPA) اشاره کرد. حلالهای مخصوص فیبرنوری در حل هر گونه آلودگی مخصوصا آن‌هایی که در دو سر انتهایی فیبرنوری قابل رویت نیستند کارایی بسزایی دارد و با میزان تبخیر مناسب، به آن‌ها زمان می‌دهد  تا به موقع و قبل از تشکیل پیوند شیمیایی ناپدید شوند. اصلی‌ترین ابزارهای مورد استفاده، دستمال مرطوب و سواب‌هایی(Swab) هستند که به ترتیب برای تمیز کردن Patch Cord و درگاه‌های داخلی استفاده می‌شوند.

کیت تمیزکننده فیبرنوری (Fiber Optic Cleaning Kits) شامل تمامی حلال‌ها و ابزار آلاتی که برای تمیز کردن دقیق دوسر انتهایی کابل‌ها نیاز هست را دارد.

آزمایش کابل‌های فیبرنوری: عیب‌یابی(Troubleshooting)، Verification و Certification

دستگاه‌های آزمایش فیبرنوری شامل ابزار و تجهیزات لازم جهت انجام بازرسی و تمیز کردن اساسی، دستگاه‌های عیب‌یابی، Verification، Certification و دستگاه‌های پیشرفته OTDR برای عیب‌یابی و تجزیه و تحلیل کابل‌کشی فیبر نوری است.

برای عیب یابی و Verification کابل فیبرنوری، راه حل های منبع نور(Light Source) و قدرت سنج(Power Meter) دستگاه SimpliFiber Pro همزمان برای اندازه گیری افت فیبر نوری در حالت‌های Multimode و Single mode نتایج قابل اطمینانی نشان می‌دهند. این دستگاه دارای حافظه داخلی و همگام سازی خودکار طول موج است که هم از هدر رفت زمان و هم از بروز خطا جلوگیری می‌کند.

Certification کابل‌های فیبر نوری جدید براساس استانداردهای IEEE, TIA/EIA و ISO/IEC این تضمین را می‌دهد که کابل مطابق انتظار کار خواهد کرد. روند آزمایش Certification کابل فیبرنوری شامل دو بخش است: Tier 1 یا آزمایش سیتسم پایه(Basic Test Regimen) و Tier 2 یا آزمایش سیستم پیشرفته(Extended Test Regimen). تست Certification کابل فیبرنوری Tier 1 با یک قدرت سنج و منبع نور یا تشخیص دهنده افت نور  مانند CertiFiber Pro برای اندازه‌گیری تلفات دقیق کابل و مقایسه آن با محدوده موجود در استاندارد در نظر گرفته شده است. سیستم عیب‌یابی و Certification Tier2 نیز توسط آزمایش OTDR مانند دستگاه OptiFiber Pro OTDR انجام می‌شود.

جهت دانلود آخرین ورژن نرم افزار LinkWare اینجا کلیک کنید

انجام تست Certification کابل‌های فیبر نوری نیازمند ابزارآلات درست، دانش و مهارت تخصصی در نصب و استانداردهای برنامه‌ها، توانایی مستند کردن و ذخیره سازی نتایج تست است. CertiFiber Pro یک هندهلد مناسب جهت انجام Certification کابل فیبرنوری است که خیلی سریع و آسان عملیات تایید را در شبکه‌های Single Mode و Multimode انجام می‌دهد. تنها با یک دکمه طول کابل و اتلاف نور در دو فیبرنوری با دو طول موج متفاوت اندازه‌گیری می‌شود. میزان اتلاف نور اندازه‌گیری شده و نتیجه با استانداردهای صنعت انتخاب شده‌ی موردنظر مقایسه شده و به سرعت نتیجه Pass/Fail تست مشخص می‌شود. نتایج آزمایش Certification فیبرنوری به سادگی ذخیره شده و قابلیت مدیریت توسط نرم‌افزار  LinkWare را دارد.

تست فیبر نوری Tire 2 انجام تست OTDR را برای آزمایش افت احتمالی به منظور تضمین کیفیت تک تک اجزای نصب شده در کابل اضافه می‌کند. برای اطلاعات بیشتر درباره OTDR و تست Tier 2 کلیک کنید

آیا از مطلب ارائه شده راضی بودید؟ آیا برایتان مفید بود؟ لطفا در پایین به آن رای دهید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید

منبع: https://www.flukenetworks.com/Expertise/Learn-About/Fiber-Testing#documents

Author avatar
کورش پرواز
https://shabakehafzar.com/
توانمند در تولید محتوا، بازاریابی دیجیتال ، مدیریت، کوچینگ ، تحقیقات بازار و تحقیق و توسعه (R&D). متخصص ایجاد و توسعه کسب و کار با مدرک کارشناسی ارشد متمرکز در کارآفرینی / مطالعات کارآفرینی از دانشگاه تهران.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *