دارک

لایت

دارک

لایت

بازگشت به بالا

الگو مصرف ترافیک شبکه در دوران کرونا

الگوهای ترافیک شبکه در دوران COVID-19

چشم‌انداز جهانی مشتریان

قسمت اول به بررسی اثرات بیماری همه گیر COVID-19 در ترافیک اینترنت می پردازد

 


 

پاندمی Covid-19 باعث تغییر بی‌سابقه‌ای در جهان شده است و کارها همگی به سمت دورکاری و آنلاین سوق داده شده‌اند. این تغییر گسترده در تغییر الگوهای استفاده از اینترنت به خوبی منعکس شده است. الگوهای جدید مصرف اینترنت چه تغییری کرده است؟ برای یافتن پاسخ این سوال به سراغ مشتریان و شرکت‌هایی رفتیم که روند کاری خود را به شکل دورکاری و آنلاین تغییر داده‌اند. در ادامه به یافته‌های خود اشاره خواهیم کرد.

الگوهای اخیر مصرف ترافیک در جهان

نمودار زیر نشانگر الگوهای ترافیکی در سراسر جهان در رابطه با بیماری همه گیر COVID-19 است. در نمودار، اول فوریه نشان دهنده میانگین ترافیکی مصرفی در زمان قبل از همه گیری از زمان اول دسامبر 2019 تا اول فوریه 2020 است. در همین نمودار می‌توانیم افزایش حجم ترافیک مصرفی را به خوبی رصد کنیم، زیرا شرکت‌ها و دولت‌ها سیاست‌های جهانی قرنطینه و کار در منزل را اجرا کردند. نقطه عطف آن کاملا واضح است. در نمودار یک پرش بزرگ در اواسط مارچ به چشم می‌خورد که این دقیقا زمانی است که دنیا به سمت دور کاری تغییر رویه داده است. ما تخمین زدیم که این امر بین 25 تا 35 درصد باعث افزایش مصرف اینترنت شده است.

 

 

ممکن است با خود فکر کنید که 25 تا 35  درصد حجم زیادی نیست، اما چند نکته را به خاطر داشته باشید. اول اینکه این میانگین تقریبی داده‌های جهانی است که ما توانستیم دریافت کنیم. دوم، در بعضی موارد این درصد افزایش در شبکه ها با ده ها تا صدها ترابیت در ثانیه انجام می شود. و آخر اینکه، میانگین تحت تأثیر تغییرات در رشد ترافیک در ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) است – احتمالاً بازتاب تغییرات جغرافیایی در این بین بی‌تاثیر نیست.

ایالات متحده

بیایید با نگاهی به داده های چندین ISP در ایالات متحده ، جایی که شاهد افزایش متوسط ترافیک حدود 25 درصد هستیم، شروع کنیم.

نمودار فوق یکی از ISP های خاص ایالات متحده است، اما نشانگر سایر ISP های ایالات متحده نیز می‌تواند باشد. ایالات متحده از اواسط ماه مارچ اجرای سیاست های فاصله گذاری اجتماعی، دورکاری و یادگیری آنلاین را آغاز کرد، که به وضوح در نمودار ترافیکی شبکه که در طول دوره تداوم یافته است، مشخص است.

LATAM

در سراسر جهان نیز روندهای مشابهی رخ داده است. برای مثال بررسی و تحلیل ترافیک 20 ISP از کشورهای آمریکای لاتین درصد رشد متحیر کننده‌ای را در 5 کشور نشان می‌دهد. به رشد کشورهای مکزیک (73%) و آرژانتین (60%) نگاه کنید.

EMEA

در منطقه EMEA (اروپا و آفریقا) حجم‌های مصرفی متفاوتی توسط ISP ها گزارش شده است. همانطور که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید، یک ISP در اروپا 35 درصد افزایش در کل ترافیک مصرفی را گزارش کرده است.

 

با این حال، دیگر ISP های اروپایی، آمارهای متفاوتی ارائه داده‌اند. یک کشور افزایش 90 درصدی را گزارش کرده در حالی که یک کشور دیگر برای اینترنت و CDN (Content Delivery Networks) افزایش حجم ترافیک مصرفی را حدودا 20 درصد گزارش کرده است. سایر ISP های اروپایی به میزان مصرف نوجوانان و جوانان استناد کرده‌اند.

APAC

در منطقه آسیا و اقیانوسیه ، سه ISP از چین به ترتیب رشد ترافیک را به 30 درصد ، 54 درصد و 80 درصد ذکر کرده‌اند، در حالی که یک ISP ژاپنی به ما گفت که «بعد از اول فوریه 2020 ، ترافیک به سرعت حدود 30 درصد افزایش یافت و در تایلند و لائوس ، این افزایش در محدوده 10 تا 15 درصد بود.

در همین حال، یک ISP در تایوان به ما گفت که شاهد افزایش چشمگیر حجم ترافیک مصرفی با استفاده از یک نزخ ثابت نیست. ISP این واقعیت را نشان داد که تایوان تاکنون در حال قرنطینه نبوده است، و بیشتر مردم هنوز به طور عادی سرکار می‌روند.

درنهایت، یک ISP کره جنوبی اعلام کرد که با افزایش تعداد عفونت ها در اواخر فوریه، میزان ترافیک تقریبا 20 درصد افزایش یافت. سپس در اواخر ماه مارچ، پس از اجرای برنامه های فاصله گذاری اجتماعی دولت، این میزان ترافیک 10 درصد کاهش یافت. با این وجود، این میزان نسبت به ابتدای فوریه 10 درصد بیشتر بوده است.

بعدی چیست؟

سؤال منطقی بعدی این است: “چه چیزی این رشد ترافیکی را ایجاد می کند؟” برای جواب این سوال قسمت دوم این سری جزئیات، از جمله تعدادی شماره جذاب را گزارش خواهیم کرد. چند نکته برای این سوال این است که: کنفرانس‌های ویدئویی در هفته‌های کاری حاکم است، بازی های آنلاین هرگز متوقف نمی شوند و مردم واقعاً می خواهند در مراحل سخت به حمایت از عزیزان خود بپردازند.

 

آیا از مطلب ارائه شده راضی بودید؟ آیا برایتان مفید بود؟ لطفا در پایین به آن رای دهید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید

Author avatar
کورش پرواز
https://shabakehafzar.com/
توانمند در تولید محتوا، بازاریابی دیجیتال ، مدیریت، کوچینگ ، تحقیقات بازار و تحقیق و توسعه (R&D). متخصص ایجاد و توسعه کسب و کار با مدرک کارشناسی ارشد متمرکز در کارآفرینی / مطالعات کارآفرینی از دانشگاه تهران.

2 دیدگاه

  1. Ehsan

    مطلب بسیار مفید و عالی بود

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *