دارک

لایت

دارک

لایت

بازگشت به بالا

همه ی حقایق درباره ی کابل CAT8

همه حقایق درباره کابل CAT8

هر آنچه که باید در مورد کابل CAT8 بدانید.

در این مقاله به معرفی ویژگی ها و حقایقی درباره کابل CAT8 و پاسخ به مهم ترین سوالات در مورد آن می پردازیم.

سوال : کابل CAT8 چیست؟

پاسخ: کابل CAT8 ، نوع جدیدی از کابل شبکه می باشد که جهت پشتیبانی از برنامه های کاربردی 25GBASE-T و 40GBASE-T توسعه پیدا کرده است . این نوع کابل توسط  IEEE مورد تحقیق و توسعه قرار گرفته است.

 

سوال : چه کسی کابل CAT8 را استاندارد کرده است ؟

پاسخ : استاندارد کابل رده 8 توسط سازمان استاندارد و در قالب ANSI/TIA-568  و به طور خاص درکمیته TR42.7 توسعه پیدا کرده است. سندی که تمام جزئیات کابل CAT8 را به نمایش می گذارد ANSI/TIA-568-C.2-1  می باشد ، که این سند در نوامبر سال 2016 میلادی به عنوان استاندارد منتشر شده است، بنابراین کابل CAT8  از این تاریخ به بعد دیگر در قالب پیش نویس قرار نگرفت.

 

سوال : کابل CAT8 در مقایسه با کابلCAT 6A  یا رده های قبلی کابل های‌ مسی شبکه دارای چه تفاوت هایی می باشد؟

پاسخ : کابل‌ CAT8 از ظرفیت انتقال بیشتری برخوردار است. کابل رده 8 از انتقال داده تا 40 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کند . این رده از کابل دارای شیلد است و هیچ نوع کابل بدون شیلد در این رده وجود ندارد . بنابراین، هنگام نصب کابل ، باید به سربندی های دارای شیلد توجه کافی صورت گیرد.
تمامی گونه های کابل‌ مسی زوج تابیده، از طول 90 متر (295 اینچ) در حالت Permanent Link و 100 متر (328 اینچ) در حالت Channel پشتیبانی می کنند. کابل CAT8 از سرعت های 25 گیگابیت بر ثانیه و 40 گیگابیت بر ثانیه در حداکثر طول 24 متر (78 اینچ) در حالت Permanent Link و حداکثر طول 30 متر (100 اینچ)  در حالت Channel پشتیبانی می کند.

علاوه بر این قابلیت پشتیبانی از نرخ انتقال داده 10 گیگابیت بر ثانیه در پیکربندی  Channel به طول 100 متر (328 اینچ) نیز را دارد. در هنگامی که کابل های رده 8 مورد آزمایش و تست قرار می گیرد در فرکانس 1 مگاهرتز تا 2000 مگاهرتز تست می‌شود ، این در حالی است که کابل‌ رده CAT6A تنها تا 500 مگاهرتز مورد تست قرار می گیرد .

 

سوال : کابل CAT8 از چه کانکتورهایی برای کار در فرکانس های بالاتر استفاده می کند؟

پاسخ : طبق استاندارد ANSI/TIA برای سربندی رده 8 از یک کانکتور “8 ماژولار 8 موقعیت” (که معمولاً به عنوان RJ45 از آن یاد می شود) استفاده می شود. این کانکتورها از نظر طراحی و ساخته با کانکتورهای RJ45 موجود که در کابل کشی رده  های قبلی 5e تا رده 6A  تفاوتی ندارند و کاملا همخوانی و سازگاری لازم را دارند.

یکی از الزامات و ضروریات کلیدی که سازندگان تجهیزات فعال آن را مورد توجه قرار می دهند، حفظ سازگاری کانکتورها با میلیاردها کانکتور RJ45ای است که طی سالها در سراسر دنیا استفاده شده است.

بدنه اصلی استانداردهای بین‌المللی کابل از یک رویکرد و روش واحدی استفاده کرده اند و تمام کانکتورهای Class I  که اجزای رده 8.1 را تشکیل داده اند برای سربندی با کانکتورهای رایج (RJ45) سازگار می باشند.

 

سوال : نهادهای استاندارد بین المللی در مورد رده 8 چه کارهای دیگری را انجام می دهند؟

پاسخ: سازمان های استاندارد بین المللی ISO و IEC برای پشتیبانی از پهنای باند 25 گیگابیت بر ثانیه و 40 گیگابیت بر ثانیه دو نوع از این کابل را طراحی کرده اند که کابل رده 8.1 و دیگری رده 8.2 می باشد. قبلا بیان کردیم که، تجهیزات مورد استفاده در CAT8.1 در Class I مورد استفاده قرار می گیرد و با سوکت RJ45 که برای رده های کابل 6A, 6  و 5e هم قابل استفاده هستند مطابق با استانداردهای ISO/IEC 11801 و EN 50173 همخوانی دارند.
اجزای سری CAT8.2 به Class II اشاره دارد و مؤلفه‌های رده 8.2 با مؤلفه‌های مورد استفاده در کلاس F و کلاس FA که سوکت های GG45 و Tera هستند سازگاری خوبی دارند همچنین این سری کابل با جک های RJ45 موجود سازگار نمی باشد.نهاد های استاندارد بین المللی ISO و IEC تصمیم بر این دارند که نسخه جدیدی از ISO/IEC 11801 (ویرایش 3) را در طول سال 2017 منتشر کنند.

 

سوال : از چه راهی می توان از کارایی و صحت عملکرد کابل کشی های سری 8 اطمینان حاصل کرد؟

پاسخ : نهادهای استاندارد بین المللی ، استانداردهای تست میدانی جدیدی را برای پشتیبانی کردن از نوع کابل CAT8 تدوین کرده اند . سازمان ANSI/TIA در نوامبر سال 2016  میلادی ، استاندارد تست میدانی تازه ای که دارای  اصلاحاتی بود را منتشر کرد . ANSI/TIA-1152-A ، نسخه اصلاح شده می باشد و به نوعی نسخه بروزرسانی شده سند قدیمی‌تر ANSI/TIA-1152 می باشد.

این سند جدید منشر شده، آزمایش نصب‌های رده 8 و همه دسته‌های قبلی کابل 6A, 6  و 5e را در یک سند جای داده است.
محتویات این سند در زمینه ی، محدودیت‌های تست که برای انجام آزمایش‌ها و همچنین مقدار دقت برای دستگاه تستر که می خواهد آزمایش‌ها را انجام ‌دهد را به خوبی مشخص کرده و ارائه می دهد.خب یک تستر برای انجام تست کابل های رده 8 ، باید الزامات دقت سطح 2 Gیا نسل دوم تسترها را داشته باشد و حتی گاهی سطحی فراتر از آن را ایجاد کند.

همچنین از نهادهای استاندارد بین‌المللی ISO و IEC  این انتظار بی جا نیست که نسخه اصلاح شده ISO/IEC 61935-1 را در اواخر سال 2017  به عنوان نسخه 5 منتشر کنند. در ضمن این سند یک کلاس جدید از میزان دقت دستگاه تستر به ما معرفی می کند که تحت عنوان سطح VI شناخته و معرفی می گردد.

 

سوال : آیا استانداردهای جدید تست کابل، نیازی به تست های جدید یا سبک های مختلف تست دارند؟

پاسخ : با وجود اینکه اطلاعات لازم برای کسی که تست را روی کابل‌کشی ها انجام داده است، ممکن است موضوع آشنایی باشد ، ولی باید توجه کرد که در هر حال دقت برای تسترهای که این آزمایش‌ها را می خواهد به صورت میدانی انجام دهد از ضروریات و ملزومات است.

این موضوع قابل توجه است که در این تست ها محدوده فرکانس تا 2000 مگاهرتز ، بالا رفته و افزایش پیدا می کند. همانطور که قبلاً هم بیان کردیم، Level 2G Accuracy  مربوط به استاندارد ANSI/TIA-1152-A  است و سطح VI مربوط به قالب پیش نویس استاندارد ISO/IEC 61935-1 Edition 5می باشد.
استاندارد ANSI/TIA-1152-A چند مورد آزمایش جدیدی را در الزامات تست میدانی کابل اضافه کرده است ، البته در حال حاضر  این آزمون ها به صورت اختیاری می باشند . دیگر اینکه این استاندارد ، وضعیت WireMap کابل را برای تسترهای سطح 2G یا نسل دوم در هنگام تست شیلد کابلهای CAT8 معین و واضح کرده است.
می دانید که تستر رده 2 G، بخاطر اینکه کابل‌کشی رده 8 به صورت شیلددار می باشد، باید در آن پیوستگی و اتصال صفحه نمایش تا انتهای دستگاه تستر سمت انتهای کابل‌ را نیز مورد بررسی قرار می دهد.

برای اطلاعات بیشتر در این مورد به بخش 4.2.2 ANSI/TIA-1152-A رجوع کنید و این قابلیت یک نیاز کاملا جدید است که فقط پیشرفته ترین تسترهای میدانی می توانند آن را ارائه و آزمایش کنند. تست های آزمایش اختیاری که TIA  آن ها را بیان کرده است، عبارتند از: dc Loop Resistance  )که قبلاً در ISO/IEC 61935-1 الزامی بوده است)، dc Resistance Unbalance within a Pair  وdc Resistance Unbalance between pairs.بررسی این پارامترهای مقاومت برای اینکه متوجه شویم که یک کابل توانایی پشتیبانی از استاندارد پیشنهادی IEEE802.3bt Power over Ethernet Plus Plusیا (PoE ++) را دارد ، مورد نیاز می باشد.

 

سوال : آیا پارامترهای مورد تست کابل در هر دو استاندارد ISO و TIA مربوط به CAT8 مشابه یکدیگر هستند؟

پاسخ : جواب این سوال این است که ، بله دو استاندارد تست بسیار به یکدیگر شباهت دارند . در ادامه دو جدول مقایسه ای را به شما نشان می دهیم که الزامات ANSI/TIA و ISO/IEC را برای تست کابل به نمایش می گذارد .

منبع : www.FlukeNetworks.com

پروژه های مرتبط

با موفقیت‌های شبکه افزار بیشتر آشنا شوید

نگهداری و پشتیبانی سه ساله مراکز ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه سازمان (MNP)

پروژه های در حال اجرا خدمات نرم افزار دپارتمان پروژه های خاص

ایجاد سامانه اندازه‌گیری کیفیت خدمت (QoS) و کیفیت تجربه (QoE) اینترنت کشور‌ و سامانه پایش سطح خدمات (SL) (فرادید)

پروژه های در حال اجرا خدمات طراحی زیرساخت و مرکزداده خدمات نرم افزار دپارتمان پروژه های خاص دپارتمان فنی و اجرایی دپارتمان نرم افزار

پیاده سازی، پشتیبانی و نگهداری سامانه مکانی یکپارچه ساز و تحلیلگر شاخص‌های کیفیت ارائه سرویس و اطلاعات ارتباطی در سطح روستاهای کشور (سامانه دیار )

پروژه های در حال اجرا خدمات نرم افزار دپارتمان پروژه های خاص دپارتمان نرم افزار

خدمات نگهداری، پشتیبانی و بهسازی شبکه های مادر مخابراتی زیر ساخت کشور

پروژه ی در حال اجرا خدمات طراحی زیرساخت و مرکزداده دپارتمان پروژه های خاص دپارتمان فنی و اجرایی
Author avatar
تحریریه شبکه افزار

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نگهداری و پشتیبانی سه ساله مراکز ترابردپذیری شماره‌های تلفن همراه سازمان (MNP)

مقدمه ترابردپذیری شماره تلفن همراه فرایندی است که مشترک تلفن همراه می‌تواند با حفظ شماره تلفن همراه خود از یک خدمات...
 • کارفرما

  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیوئی

 • نوع فعالیت کارفرما

  نظارت بر خدمات ارتباطی و فناوری اطلاعات

 • تاریخ شروع

  ۱۳۹۹

 • تعداد نیروی انسانی

  ۳۰ نفر

 • تعداد استان‌های تحت پوشش

  ۳۱ استان

 • مدت زمان پروژه

  ۳ سال

 • وسعت پروژه

  ملی

بررسی کامل پروژه

ایجاد سامانه اندازه‌گیری کیفیت خدمت (QoS) و کیفیت تجربه (QoE) اینترنت کشور‌ و سامانه پایش سطح خدمات (SL) (فرادید)

مقدمه بدون شک در برهه‌ای از زمان قرارداریم که شاهد انفجار اطلاعات و رشد سریع شبکه ها و سرویس‌های فناوری اطلاعات...
 • کارفرما

  سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی

 • نوع فعالیت کارفرما

  نظارت بر عملکرد اپراتورهای سیار و ثابت مخابراتی

 • تاریخ شروع

  ۱۳۹۵

 • تعداد نیروی انسانی

  ۹۰ نفر

 • تعداد نقاط کنترل اینترنت ایجاد شده

  ۲۵۰ نقطه

 • تعداد نقاط کنترل کیفیت زیرساخت ایجاد شده

  ۴۳۹ نقطه

 • وسعت پروژه

  ملی

بررسی کامل پروژه

پیاده سازی، پشتیبانی و نگهداری سامانه مکانی یکپارچه ساز و تحلیلگر شاخص‌های کیفیت ارائه سرویس و اطلاعات ارتباطی در سطح روستاهای کشور (سامانه دیار )

مقدمه پروژه مورد بررسی با نام سامانه دیار (درگاه یکپارچه اطلاعات روستایی) از سال ۱۳۹۶ به مدت ۲ سال به منظور...
 • کارفرما

  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

 • نوع فعالیت کارفرما

  مخابراتی در حوزه USO

 • تاریخ شروع

  ۱۳۹۶

 • تعداد نیروی انسانی

  ۵ نفر

 • تعداد روستاهای اجرا شده

  ۶۲۲۸۴ روستا

 • تعداد سامانه طراحی شده

  ۳ سامانه

 • وسعت پروژه

  ملی

بررسی کامل پروژه

خدمات نگهداری، پشتیبانی و بهسازی شبکه های مادر مخابراتی زیر ساخت کشور

مقدمه در راستای ابلاغ سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی و جدایی شرکت مخابرات ایران از وزارت ارتباطات، شرکت ارتباطات زیرساخت...
 • کارفرما

  شرکت ارتباطات زیر ساخت

 • نوع فعالیت کارفرما

  متولی شبکه های مادر مخابراتی کشور

 • تاریخ شروع پروژه

  ۱۳۹۴

 • تعداد استان ها

  ۶ استان

 • تعداد نیروی انسانی

  ۲۷۶ نفر

 • زمان اجرای پروژه

  ۶ سال

 • وسعت پروژه

  ملی

بررسی کامل پروژه