دارک

لایت

دارک

لایت

بازگشت به بالا

تست OTDRچیست؟

تست OTDR چیست؟

Optical Time Domain Reflectometer

مقدمه

یک بازتاب سنج دامنه زمان نوری (OTDR) ابزار مهمی است که توسط سازمانها برای تأیید (Certify) عملکرد لینک‌های فیبرنوری جدید و تشخیص مشکلات مربوط به لینک‌های موجود مورد استفاده قرار می‌گیرند.

آنچه خواهید خواند

  • شغل‌ها و سمت‌های مرتبط
  • OTDR چیست
  • محصولات مرتبط

شغل‌ها و سمت‌های مرتبط

این اطلاعات به ویژه برای افراد زیر مفید خواهد بود:

  • تکنسین و کارشناسان نصب و کابل‌کشی شبکه
  • مهندسین شبکه

OTDR چیست؟

استفاده از OTDR برای Certify لینک‌های جدید

سلامت شبکه‌ به میزان کیفیت زیرساخت شبکه بستگی دارد. این کیفیت با کنترل و تایید (Certification) کامل مراحل نصب توسط تکنسین‌ها یا سیستم‌های یکپارچه‌سازی زیرساخت‌ کابل‌کشی شروع می‌شود. همکاری با یک سازنده فیبرنوری مطمعن نیز در حفاظت از برنامه های کاربردی و حساس مشاغل از عوامل ضروری به حساب می‌آید. به عنوان مدیر شبکه، مهم است که بدانید برای بالابردن بازدهی سیستم، کابل‌کشی باید چگونه انجام شود و چطور باید مشکلاتی که پیش می‌آید را رفع کنید.

بیشتر کاربران با انجام تست Certification پایه که به عنوان آزمایش Tier1 میزان Attenuation (Insertion Loss)، طول کابل (Length) و پولاریتی (Polarity) را اندازه‌گیری می‌کند، آشنا هستند. این آزمایش اطمینان می‌دهد که لینک فیبرنوری افت کمتری از حداکثر مجاز برای اجرای فوری برنامه دارد. یک منبع نور ساده/ پاور‌متر یا مجموعه دستگاه‌های اوتوماتیک تست افت فیبرنوری می‌توانند این کار را انجام دهند.

مشاهده نتایج ردیابی با صفحه نمایش پیشرقته

آزمایش Certification گسترده یا  Tier2با افزودن یک بازتاب سنج زمان دامنه نور (OTDR) مکمل آزمایش Tier1 در دو سر انتهایی کابل است. آزمایش یا ردیابی OTDR یک نمودار گرافیکی از میزان افت در طول کابل فیبرنوری است که چشم‌اندازی درباره بهبود کارایی اجزای خط نظیر کابل، اتصالات و محل گره‌ها (Splices) و کیفیت نصب با بررسی عدم یکنواختی گزارش می‌کند. مدل‌های پیشرفته‌تر می‌توانند درک آسان و بهتری از Event Map و ارزش‌های از بین رفته در تک تک اجزا و همچنین لینک را گزارش کنند. OTDR به شناسایی اجزایی که غالبا در تست Tier1 شناسایی نمی‌شوند کمک می‌کند. تکنسین‌های نصب فقط با انجام کامل آزمایش Certification کابل فیبر نوری می‌توانند یک تصویر کامل از نقشه نصب فیبر نوری داشته باشند تا مالکان شبکه نیز بتوانند سندی مبنی بر کیفیت نصب داشته باشند. این آزمایش فیبر نوری تایید می‌کند که طرز کار و کیفیت نصب تکنسین‌ها بر اساس پارامترهای استاندارد و ویژگی‌های تعریف شده در ضمانت‌نامه (Warranty) است و برای کاربردهای حال و آینده مناسب است.

تست دوطرفه (Bi-Directional) توسط OTDR

تست دوطرفه (Bi-Directional) کابل فیبرنوری در تست Tier2 یا OTDR نه تنها توسط استانداردهای صنعت و اکثر تولید کنندگان برای ضمانت مورد نیاز است، بلکه تنها راه شناخت افت کلی واقعی کابل است. اندازه‌گیری افت فیبرنوری در اتصالات و گره‌ها مانند افت کلی کابل به جهتی که آزمایش انجام می‌شود بستگی دارد. در نتیجه آزمایش کابل فیبرنوری از یک سمت با نتیجه آزمایش همان کابل از سمت مخالف باهم متفاوت است.

به علت اهمیت بسیار بالای زمان و هزینه تست از هر دو سمت، تکنسین‌ها معمولا سعی می‌کنند ابتدا با آزمایش همه کابل‌ها از یک طرف قبل از رفتن به انتهای دیگر تا حد امکان در وقت صرفه‌جویی کنند. اما متاسفانه این روش جواب نمی‌دهد و اشتباه است. برای آزمایش دقیق کابل فیبرنوری در هر دو جهت، سیم‌های هر دو طرف باید در هر دو تست در موقعیت های اندازه گیری اولیه خود قرار بگیرند (استانداردها نیز چنین می‌گویند). اما اگر ابتدا آزمایش تمام کابل‌ها در یک سمت انجام شود و سپس به طرف دیگر بروید عملا این کار به سادگی امکان پذیر نیست.

برای حل این موضوع، میتوانید دو کابل فیبرنوری را همزمان آزمایش کنید و از یک Loop برای متصل کردن دو فیبر به همدیگر استفاده کنید. این ویژگی امکان تست دو فیبرنوری در یک لینک دوبلکس، با یک شات بدون نیاز به رفتن به سمت دیگر را فراهم می‌کند. سیستم OTDR در دستگاه‌هایی مانند OptiFiber® Pro شرکت Fluke Networks دارای ویژگی “SmartLoop” است که هنگام آزمایش دو طرفه (Duplex ) کابل فیبرنوری، وجود دوسر انتهایی لینک و Loop را بررسی می کند.

تشخیص مشکلات با استفاده از OTDR

OTDR همچنین برای حفظ عملکرد کارخانه‌های فیبرنوری نیز استفاده می‌شود. OTDR نقشه کابل‌کشی را نشان ‌می‌دهد و می‌تواند کیفیت سربندی دوسر انتهایی کابل و محل دقیق خطا که ممکن است مانع عملکرد شبکه شده ‌باشد را نشان دهد. OTDR قابلیت شناسایی مواردی که در طول کانال، ممکن است در طولانی مدت عملکرد سیستم را تحت تاثیر قرار دهد را نیز دارد. OTDR ویژگی‌هایی از قبیل یکنواختی میرایی(attenuation uniformity) و میزان افت(attenuation rate)، طول قطعه(Segment length)، محل قرارگیری و Insertion loss اتصالات و گره‌ها و سایر عوامل مانند خم شدگی‌های شدید را که ممکن است در هنگام نصب کابل یا بعد از آن ایجاد شده باشند، مشخص می‌کند.

هنگام انتخاب OTDR مناسب، مهندسان شبکه باید اطمینان حاصل کنند که این ابزار از قابلیت‌های خاصی مانند loss-length certification، channel/event map view، توانایی اندازه‌گیری ظرفیت برق(power meter capabilities)، رابط کاربری آسان و آپشن‌های سنجش از راه دور هوشمند برخوردار هستند. به علاوه OTDR برای ثبت نتایج، به وسیله‌ای قابل اعتماد نیاز دارد. امکاناتی که عملکرد OTDR را آسان می کند، مانند تنظیم خودکار و Eventmap، برای کاربرانی که متخصص OTDR نیستند و باید سریعا مشکلات را پیدا کنند، پیشنهاد می‌شود.

 

ابزارهایی که برنده جوایز ارزنده‌ای شده‌اند مانند OptiFiber® Pro OTDR بهترین راه حل تست و عیب‌یابی را برای اطمینان از سلامتی کابل‌کشی شبکه شما را فراهم می‌کنند. با استفاده از OptiFiber Pro OTDR، مهندسان شبکه توانایی in-house برای انجام بازرسی ، Verification، Certification، عیب‌یابی و مستند سازی کابل‌کشی فیبرنوری در یک ابزار OTDR با کاربرد آسان و ساده را دارند.

 

 

 

 

 

 

آیا از مطلب ارائه شده راضی بودید؟ آیا برایتان مفید بود؟ لطفا در پایین به آن رای دهید و نظرات خود را به اشتراک بگذارید

منبع: https://www.flukenetworks.com/expertise/learn-about/otdr

Author avatar
تحریریه شبکه افزار

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *